Wycieczka do lasu z dzieckiem – Domowy Pediatra wyjaśnia

Mamy lato, sezon wycieczek w pełni. Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną na świecie i pandemię koronawirusa, więcej Polaków niż w ubiegłych latach zdecyduje się na urlop w Polsce i np. leśne wycieczki.

Wycieczka do lasu – jak się przygotować

Las może być źródłem wielu przygód i świetnej rozrywki. Aby w pełni cieszyć się z wyprawy należy udać się na wycieczkę przygotowanym. Co warto sprawdzić przed wycieczką do lasu:

  • Pogoda – warto wiedzieć czy spotka nas 30 stopniowy upał czy ulewa i silny wiatr
  • Trasa wycieczki i czas – przed wycieczką należy dobrze sprawdzić trasę oraz oszacować ile mniej więcej czasu zajmie nam jej pokonanie. Pamiętajmy, że mamy dodatkowego pasażera, mniej zaprawionego w wędrówkach. Zaplanujmy odpowiednio odpoczynek, sprawdźmy czy fragment trasy można pokonać wózkiem.

Jak się ubrać na wycieczkę do lasu

Należy się ubrać stosownie do prognozowanej pogody. Poradnik jak ubrać dziecko znajdziesz w tym artykule. Pamiętajmy, że wycieczka do lasu to nie pokaz mody, ma być przede wszystkim wygodnie i komfortowo. Warto też zaopatrzyć się wcześniej w preparaty odstraszające komary i kleszcze.

Jak spakować plecak na wycieczkę do lasu

Wybierając się na wycieczkę do lasu, szczególnie z dzieckiem, należy pamiętać by spakować do plecaka:

  • Prowiant i woda – niezależnie od długości wycieczki, na pewno się przyda
  • Naładowany telefon i/lub mapa – pamiętajmy, że w lasach może być problem z zasięgiem, bądźmy przygotowani też na taką ewentualność
  • Apteczka – wystarczy najprostrza, najważniejsze by znalazły się w niej bandaże, plastry i środki do dezynfekcji; jeśli dziecko przyjmuje jakieś leki, np. na astmę, nie zapomnijmy ich zabrać!
  • Ubrania na zmianę i chusteczki nawilżane–  mówi się, że szczęśliwe dziecko to brudne dziecko, bądźmy gotowi i na taką ewentualność 🙂

Dodatkowo Lasy Państwowe w swoim poradniku radzą, by wybierając się na wycieczkę do lasu dopakować do plecaka: dokumenty, gwizdek, latarkę, zapalniczkę, worek na śmieci.

Uważajmy na dzieci!

Dla małego dziecka las jest fascynujący. Każde drzewo, każdy śpiewający ptak, każda dróżka… Pamiętajmy, żeby cały czas mieć oko na nasze pociechy, zapatrzone w naturę nawet mogą nie zauważyć, że oddaliły się od rodziców. Warto przed wycieczką do lasu, powiedzieć dzieciom co mają robić jeśli stracą nas z pola widzenia (np. zaopatrzyć je w gwizdek, lub telefon, przestrzec żeby pozostały w jednym miejscu)

Dodatkowo małe dzieci poznają świat wkładając wszystko do buzi. Pilnujmy, żeby nie zjadły nieznanych roślin, kwiatów, owoców czy grzybów. Część z nich może okazać się trujących i skutkować będzie wizytą na szpitalnym oddziale ratunkowym.

Po wycieczce… do kąpieli!

Każdorazowo po wycieczce do lasu należy dokładnie obejrzeć dziecko. Sprawdzamy czy nie zostało gdzieś ugryzione przez kleszcza (wpis jak radzić sobie z ugryzieniem kleszcza znajdziecie pod tym linkiem), lub inne owady oraz czy nie poraniło się podczas leśnych zabaw. Najłatwiej zrobić to kiedy dziecko będzie rozebrane do kąpieli.
Jeśli po wizycie w lesie coś nas niepokoi, np. obserwujemy u dziecka jakieś dziwne ugryzienie, zaczerwienienie nie bójmy się zadzwonić do pediatry, albo skorzystać z konsultacji online na domowypediatra.pl

lek. Małgorzata Popiel

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600
Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.