Witamina D – witamina pełna korzyści

Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.  Może być dostarczona w pokarmie, lub syntetyzowana w skórze – dzieje się to pod wpływem bezpośredniego działania promieni słonecznych. Wywiera wpływ na liczne szlaki przemiany materii w naszym organizmie. Oddziaływuje w szczególności na gospodarkę wapniowo-fosforanową i kości.Ponadto witamina D zapobiega licznym chorobom. Najważniejsze jest działanie zapobiegające krzywicy i innych chorobom układu kostnego.

Dlaczego witamina D jest taka ważna? 

Powszechne stosowanie witaminy D, szczególnie u dzieci, zapobiega krzywicy. Krzywica jest chorobą dotykającym układ kostny i zaburzającą rozwój dzieci. Objawów krzywicy można obserwować wiele, do najczęstszych zaliczamy:

 • opóźnienie wzrostu i rozwoju psychoruchowego
 • pocenie się główki
 • zaparcia 
 • koślawość lub szpotawość kolan – charakterystyczne wygięcie kolan w kształcie litery X lub O
 • deformacje klatki piersiowej
 • skrzywienie kręgosłupa (skolioza) 
 • napady drgawek związane z obniżeniem poziomu wapnia we krwi 

Warto podkreślić, że są to najbardziej popularne objawy. Jeśli zauważymy w/w objawy u dziecka należy się skontaktować osobiście z pediatrą lub przez portal domowypediatra.pl. Lekarz może zalecić dalszą diagnostykę, lub modyfikację dawki.

Suplementacja witaminy D również korzystnie wpływa na stan psychiczny, samopoczucie, cerę, układ krążenia i wiele innych układów.

Dawkowanie witaminy D 

W zależności od wieku dawkowanie witaminy D się zmienia i prezentuje się następująco:

 • Niemowlęta od urodzenia do 6 miesiąca – 400 j/dobę
 • Niemowlęta od 6 miesiąca do 12 miesiąca – 400 j/dobę; jeśli dieta dziecka jest uboga w nabiał i ryby 600j/dobę
 • Dzieci powyżej 12 miesiąca – od 600 j/dobę do 1000 j/dobę; dawka zależy od masy ciała dziecka i stopnia ekspozycji na promieniowanie słoneczne
 • Dorośli – 800-2000 j/dobę w zależności od masy ciała w miesiącach od października do kwietnia, jeśli ekspozycja na słońce jest niewielka, witaminę D można suplementować cały rok. U osób otyłych zasadne może być stosowanie dawek większych niż 2000 j
 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią – zaleca się aby przyjmowały 1500-2000 j/dobę przez cały okres ciąży i karmienia

Jaki związek ma witamina D ze słońcem?

W naszym organizmie proces syntezy witaminy D jest wieloetapowy. Jednym z etapów produkcji witaminy jest przekształcenie nieaktywnej prowitaminy D w aktywną postać. Proces ten zachodzi pod wpływem energii cieplnej (promieniowania słonecznego). Im dłużej i częściej przebywamy na słońcu tym więcej witaminy się syntetyzuje. Ważne – nasza skóra musi być odkryta, na nic się zda noszenie długich spodni i swetra przebywając na słońcu.

lek. Małgorzata Popiel

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600
Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.