Używki a karmienie piersią – Domowy Pediatra wyjaśnia

Używki a karmienie piersią – Domowy Pediatra wyjaśnia

Okres karmienia piersią jest niezwykłym czasem zarówno dla matki jak i dla niemowlaka. Po licznych ograniczeniach dietetycznych w ciąży, takich jak unikanie surowego mięsa, surowych jajek, niepasteryzowanych przetworów mlecznych w końcu można odetchnąć z ulgą i na nowo wrócić do pewnych potraw. W dzisiejszym artykule omówimy najczęstsze używki- alkohol, kofeinę i papierosy, oraz ich wpływ na laktację.

Przerwa na kawę – must have każdej mamy

Początki macierzyństwa bywają trudne. Nie jeden poranek rozpoczyna się od myśli “Kawy!”. Czy picie kawy jest bezpieczne podczas karmienia piersią? Tak, ale z umiarem. Nie ma powodu by, odmawiać sobie filiżanki kawy. Zaleca się jednak by nie przekraczać ok 2 filiżanek kawy dziennie. Należy obserwować zachowanie dziecka, kofeina w niewielkim stopniu, ale jednak przedostaje się do organizmu maluszka. Jeśli zauważymy, że u dziecka pojawią się objawy niepokoju lub drażliwość, powinno się zrezygnować lub zmniejszyć ilość wypijanej kawy dziennie. Pamiętajmy że kofeina (substancja odpowiadająca za uczucie pobudzenia) występuje nie tylko w kawie! Produktami które zawierają kofeinę są także: czekolada, herbata, napoje energetyczne, Coca-Cola, tabletki (popularne “Gripexy” często mają dodatek kofeiny, warto zwrócić uwagę na skład). Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasza dieta nie zawiera zbyt wiele kofeiny możemy skonsultować się z Domowym Pediatrą, który przeanalizuje jadłospis matki, skoreluje go z zachowaniem dziecka i doradzi ewentualne modyfikacje.

Piłaś? Nie karm!

Alkohol przenika do mleka matki. Spożywanie go podczas karmienia piersią jest bezwzględnie zakazane. Nie ma dawki “bezpiecznej” podczas karmienia piersią, nawet najmniejsze stężenie alkoholu w mleku może mieć negatywny wpływ na dziecko – jego zachowanie lub rozwój. Co zrobić w sytuacji kiedy np. idziemy na wesele i nie chcemy rezygnować z nocnej zabawy, w tym z picia alkoholu? Na czas imprezy oraz tak długo aż alkohol nie zostanie w pełni zmetabolizowany należy przerwać karmienie piersią (karmimy dziecko wówczas zgromadzonymi wcześniej zapasami lub mlekiem modyfikowanym). Jeśli nagromadzi się dużo mleka w piersiach, należy je odciągnąć laktatorem i następnie wylać. 1 porcja alkoholu (10-12 g czystego alkoholu, czyli kieliszek wina lub małe piwo) wymagają przerwy w karmieniu w postaci przynajmniej 2,5 h. W przypadku gdy spożytego alkoholu jest więcej, czas ten odpowiednio się wydłuża.

Spróbuj rzucić palenie

Wiele kobiet palących papierosy dowiadując się o ciąży z dnia na dzień rzuca nałóg. Część z nich po porodzie do niego powraca. Nie powinno się jednak palić przy dziecku. Dziecko narażone na wdychanie dymu tytoniowego (tzw. palenie bierne) jest bardziej podatne na infekcje dróg oddechowych (np. zapalenie płuc, zapalenie ucha) i wystąpienie chorób alergicznych. Zwiększa się także ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Papierosy mogą także zaburzać produkcję mleka, kobieta może mieć problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu laktacji. Jeśli problem dotyczy Ciebie i chciałbyś rzucić, warto skonsultować się z lekarzem jaka metoda rzucenia palenia jest najlepsza podczas karmienia piersią. Nie trzeba wychodzić z domu! Możesz połączyć się z lekarzem rodzinnym przez portal domowypediatra.pl i zapytać o co tylko chcesz! Jeśli jednak rzucenie palenia okazuje się niemożliwe należy pilnować 1,5 godzinnych odstępów między wypaleniem papierosa a karmieniem (nikotyna utrzymuje się w organizmie ok. 90 minut).

Liczy się umiar

Karmiąc piersią warto pamiętać że wszystkie wyżej wymienione substancje w większym czy mniejszym stopniu mogą szkodzić. To dawka czyni truciznę. Warto dla dobra dziecka postarać się i dać z siebie wszystko, rezygnując na czas ciąży i karmienia z substancji szkodzących dziecku. Wsparcie partnera i dodatkowa motywacja w postaci nowego życia może zdziałać cuda. W każdym momencie nie wahaj sie zapytac i poprosić o pomoc rodziny, bliskich, lekarza specjalisty. Możesz też poprosić o rozmowę ze specjalistą przez portal domowypediatra.pl Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty. zdjęcia https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-milosc-kobieta-model-3845180/ https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/jedzenie-sztuka-serce-kofeina-544113/
Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.