Uporczywe zaparcia stolca u dziecka. Jak zadbać o prawidłową funkcję jelit?

Zaparcia stolca występują średnio u 10, a okresowo nawet do 30% dzieci. Definiuje się je jako zbyt długie odstępy pomiędzy wypróżnieniami, a więc rzadziej niż 2 razy w tygodniu, bądź  oddawanie stolca z dużym wysiłkiem, często też bólem, twardych, zbitych stolców. Zwykle występujące zaparcia są uwarunkowane zaburzeniami czynnościowymi.

Podstawą radzenia sobie z problem zaparć u dziecka, jest przede wszystkim zadbanie o właściwie zbilansowaną dietę, dostarczenie odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego znajdującego się w produktach  pochodzenia roślinnego, a więc przede wszystkim świeżych warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych. Jednocześnie należy dopilnować, by dziecko wypijało wystarczające ilości płynów (o tym ile powinno pić przeczytasz tutaj), dla utrzymania prawidłowego nawodnienia organizmu, i właściwej przewodu pokarmowego.

Niezwykle ważne, jest również zachęcanie dziecka do codziennej aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu, co również bezpośrednio pomaga usprawnić funkcję motoryczną jelit, a tym samym uregulować rytm wypróżnień.

W przypadku zaburzeń związanych z nieregularnymi wypróżnieniami, czy uporczywymi zaparciami, ważne jest zadbanie o właściwe środowisko bakteryjne jelit, czyli tzw, mikrobiom, na który wpływ mają wszystkie powyższe czynniki, jak również dodatkowe spożycie pokarmów naturalnych, będących źródłem probiotyków (m. in. fermentowane produkty mleczne, wszelkiego rodzaju kiszone warzywa), bądź preparaty w postaci suplementów diety, które obecnie sią szeroko dostępne na rynku farmaceutycznym. Zawsze jednak skonsultuj kwestię dodatkowej suplementacji z lekarzem prowadzącym dziecko.

Z platformą telemedyczną Domowy Pediatra możesz w każdej chwili uzyskać specjalistyczną poradę i zapewnić niezwłoczną pomoc swojemu dziecku.

 

lek. Małgorzata Popiel

 

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

 

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600
Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.