Szczepionka przeciw grypie 2020 – co powinieneś wiedzieć

Już można się zaszczepić tegoroczną partią szczepionek na grypę. Szczyt sezonu grypowego przypada na późne miesiące zimowe, ale zaszczepić warto się już teraz. Kto może liczyć na zniżkę? Czy w dobie COVID-19 warto się szczepić na grypę?

O tym czym jest grypa, jakie ma objawy, jak się ją leczy i kiedy udać się do lekarza przeczytaj tutaj.

Kto powinien zaszczepić się na grypę?


Każdy!

Szczepionka na grypę jest zalecana dla wszystkich. Można szczepić dzieci
od 6 miesiąca życia (pierwsze podanie szczepionki to 2 dawki, w kolejnych latach szczepienie ogranicza się do 1 dawki). Nawet jeśli nie jesteśmy w grupie ryzyka ciężkiego zachorowania na grypę to na pewno będziemy mieć kontakt z takimi osobami. Szczepiąc siebie chronimy nie tylko siebie ale i innych – zmniejszając ryzyko przekazania wirusa dalej.

Dlaczego na grypę trzeba szczepić się co roku?


Niestety fakt, że szczepiliśmy się na grypę rok/dwa/pięć temu nie gwarantuje nam odporności w nowym sezonie. Wirus grypy cechuje się dużą zmiennością, szybko uodparnia się na obecne szczepionki i mutuje. Dlatego też naukowcy co roku opracowują nową szczepionkę przeciwko obecnym wirusom grypy.

Grypa a COVID-19?


W dobie licznych zachorowań na nowego koronawirusa zaszczepienie się przeciwko grypie jest szczególnie ważne! Objawy grypy i koronawirusa są podobne, oszczędźmy sobie i innym stresu związanego z niepewnością – czy to grypa czy nie?

Pamiętajmy, że koronawirus nie spowodował, że inne choroby odeszły w zapomnienie a na grypę rocznie także chorują miliony osób a tysiące umierają!

Jak się zaszczepić?


Najlepiej zadzwonić do swojej przychodni, zapytać się jak wygląda procedura szczepienia. W niektórych przychodniach szczepionki zakupuje się na miejscu w innych wcześniej należy wykupić szczepionkę i przyjść z nią na wizytę.

Co zrobić kiedy jutro szczepienie, my zgubiliśmy gdzieś receptę, a naszego lekarza rodzinnego nie ma już w pracy? Z pomocą przychodzi Domowy Pediatra! Za pomocą platformy domowypediatra.pl możesz uzyskać połączenie z lekarzem o dowolnej porze dnia i nocy i poprosić go o wypisanie recepty.

Kto otrzyma refundację szczepionki?

W bieżącym roku na refundację kosztów szczepionki mogą liczyć:
● dzieci w wieku 3 – 5 lat
● kobiety w ciąży
● dorośli poniżej 65 roku życia z chorobami współistniejącymi
● dorośli w wieku 65-75 lat
Osoby powyżej 75 roku życia mogą otrzymać szczepionkę bezpłatnie!

lek. Małgorzata Popiel

 

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600
Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.