Szczepienia – inwestycja w zdrowie Twojego dziecka (cz. 2 szczepienia zalecane)


Szczepienia – inwestycja w zdrowie Twojego dziecka (cz. 2 szczepienia zalecane)

Niestety, mimo potwierdzonego skutecznego działania, nie wszystkie szczepienia są finansowane z budżetu Ministra Zdrowia. Są to tzw. “szczepienia zalecane”, których koszt musi pokryć opiekun dziecka. Zdarzają się sytuacje gdy dziecko znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia danej choroby – wtedy jest możliwość otrzymania danej szczepionki bezpłatnie. Są to jednak sytuacje szczególne, inne dla każdej z niżej wymienionych szczepionek.

Na co można dodatkowo zaszczepi dziecko?

  • Rotawirusy

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną nieżytu żołądkowo-jelitowego u dzieci do lat 5. Może mieć on szczególnie groźny przebieg u najmłodszych dzieci, ponieważ szybciej ulegają one odwodnieniu w przebiegu wymiotów i biegunki. Szczepionka na rotawirusy jest doustna. W zależności od preparatu (2 lub 3 dawkowy) szczepienie należy zakończyć do 24 lub 32 tygodnia życia dziecka.

  • Grypa

Grypa często błędnie porównywana do przeziębienia, jest poważną chorobą wirusową. Przebiega m.in z wysoką gorączką, kaszlem, katarem, bólami mięśni, osłabieniem. Szczepienie przeciwko grypie zmniejsza ryzyko zachorowania oraz wystąpienia groźnych dla życia powikłań pogrypowych. Z racji częstej “mutacji” wirusa grypy, co roku powstaje nowa szczepionka. Zaleca się szczepić dzieci powyżej 6 miesiąca życia i co roku ponawiać szczepienie (także u dorosłych)

  • Meningokoki

Meningokoki mogą powodować inwazyjną choroba meningokokowa, która obejmuje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub może powodować posocznicę. Meningokoki nie są jednorodną grupą bakterii – występuje wiele serotypów. Nie ma szczepionki, która obejmowałaby je wszystkie. U dzieci najczęściej stosowaną szczepionką jest Bexero (przeciwko serotypowi B) i Nimenrix (przeciwko serotypom A, C, W-135 i Y). Na meningokoki można szczepić dzieci już od 2 miesiąca życia. Schemat szczepienia uzależniony jest od tego, w jakim wieku dziecka rozpoczęto cykl szczepień. Najlepiej skonsultować to z pediatrą, który wyznaczy terminy podania kolejnych dawek.

  • Ospa wietrzna

Ospa wietrzna charakteryzuje się swędzącą grudkowo-plamistą wysypką z towarzyszącą gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych i osłabieniem. Może powodować groźne dla życia powikłania, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie płuc. Szczepienie na ospę można rozpocząć gdy dziecko ukończy rok, obecnie obowiązuje schemat 2 dawkowy. Warto tutaj zaznaczyć, że dzieciom zapisanym do ośrodków opiekuńczo-pielęgnacyjnych (np. żłobki), przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko ospie.

  • Kleszczowe zapalenie mózgu

Jest to choroba wirusowa, spowodowana m.in przez ukłucie przez zakażonego kleszcza, powodująca objawy neurologiczne. Szczepionka zalecana jest szczególnie osobom spędzającym dużo czasu w terenach leśnych, dzieciom na koloniach, obozach.

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirus ten powoduje tzw. “żółtaczkę pokarmową” i związany jest z niedostateczną higieną. Zaleca się szczepić osoby podróżujące do krajów gdzie liczba zachorowań jest wysoka, a także dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które w przeszłości nie chorowała na WZW A.

Czy warto wykonywać szczepienia zalecane?

Decyzja o szczepieniu dziecka szczepionkami nierefundowanymi przez państwo nie jest łatwa. Wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset, czy nawet kilku tysięcy złotych. Dla niektórych bariera finansowa może okazać się nie do przeskoczenia. Gdy jednak rodzice mają możliwość opłacić dodatkowe szczepienia to niewątpliwie warto to zrobić. Można w ten sposób uchronić swoje dziecko przed nieprzyjemnymi, a w niektórych przypadkach nawet groźnymi dla życia chorobami. Decydując się na szczepienia dodatkowe należy się skonsultować z pediatrą – lekarz zaplanuje w jaki sposób i w jakim schemacie przeprowadzić szczepienia.

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.