Śmierć łóżeczkowa – jak zapobiegać? Domowy Pediatra radzi

Śmierć łóżeczkowa – jak zapobiegać? Domowy Pediatra radzi

Śmierć łóżeczkowa, termin spędzający sen z powiek młodym rodzicom. Niejedna mama w nocy nie może spać czuwając nad spokojnym snem swojego dziecka – obserwując czy ładnie oddycha, czy się w nic nie zawinął… Wszystko po to by uniknąć SIDS.

SIDS – co to?

SIDS (ang. Sudden Infant Death Syndrome) jest to zespół nagłego zgonu niemowląt (dzieci do 12 miesiąca życia), którego przyczyny nie można ustalić. W potocznym nazewnictwie często używana jest nazwa śmierci łóżeczkowej, gdyż do zgonu w przebiegu SIDS najczęściej dochodzi podczas snu dziecka.

Jak zapobiegać śmierci łóżeczkowej?

Przyczyną SIDS nie została w pełni udowodniona,dlatego też nie można w stu procentach jej zapobiec. Istnieją jednak zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP), które w znacznym stopniu minimalizują ryzyko wystąpienia nagłego zgonu niemowlęcia. Wśród zaleceń znajdziemy następujące punkty: Niemowlęta do snu należy układać zawsze na plecach – Punkt jest ważny w szczególnie w przypadku dzieci które nie potrafią się jeszcze same obracać z pleców na brzuch i odwrotnie (jeśli dziecko już taką zdolność posiada i po zaśnięciu zmieni pozycje powinno się je w niej pozostawić). Niemowlęta należy układać na twardym podłożu – Na spanie na miękkich materacach przyjdzie jeszcze pora. Odpowiednio twardy materac zapewni dziecku bezpieczeństwo w sytuacji gdy np. obróci się samo na brzuch. Nie należy używać poduszek ani ochraniaczy na szczebelki łóżka – Są to elementy które mogą utrudniać oddychanie dziecku, ponieważ może się w nich wytworzyć zagłębienie lub mogą się odkształcić pod naciskiem główki dziecka i może dojść do podduszenia. Zaleca się karmienie piersią – zgodnie z zaleceniami AAP należy karmić dziecko wyłącznie piersią do ukończenia 6 miesiąca życia. Nie czuj się jednak gorsza jeśli nie możesz karmić piersią Zaleca się żeby dziecko minimum przez pierwsze pół roku spało w swoim łóżeczku, ale w pobliżu łóżka rodziców (w tym samym pomieszczeniu) – Na wygospodarowanie osobnego pokoju dla dziecka jeszcze przyjdzie czas. Bliskość rodziców pozwala na szybszą reakcję w przypadku jakichkolwiek problemów podczas snu. Pamiętajmy jednak że nasze łóżka nie są dostosowane do niemowlaków – materace często są miękkie, pościele grube, z licznymi poduszkami. Z miejsca snu należy usunąć miękkie i luźne przedmioty – mowa tu o wszelkiego rodzaju przytulankach ale także o kocach i kołdrach. Zaleca się aby małe dzieci możliwie długo spały w specjalnych śpiworkach. Należy rozważyć podawanie dziecku smoczka – sposób w jaki smoczki zmniejszają ryzyko SIDS nie jest do końca poznany. Smoczek można dziecku zaproponować podczas usypiania, nie należy do jednak wkładać maluchowi na siłę. W czasie ciąży i po porodzie należy unikać narażenia na dym tytoniowy i spożywania alkoholu i narkotyków – ryzyko SIDS znacząco wzrasta jeśli rodzic palący papierosy lub spożywający alkohol śpi w łóżku razem z dzieckiem Należy unikać przegrzewania niemowląt – Jeśli u dziecka występują objawy przegrzania (pocenie się, wzrost temperatury ciała) ryzyko SIDS wzrasta

Nagła śmierć łóżeczkowa – powód do obaw?

SIDS nie jest zjawiskiem częstym, szacuje się że dotyczy około 0,03% dzieci, głównie niemowląt do 3 miesiąca życia. Jednak jeśli się wydarzy jest to ogromna tragedia dla całej rodziny, dlatego warto zapobiegać. Szczególnie że AAP daje nam jasne wytyczne jak przygotować odpowiednie środowisko do spania dla niemowlaka. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące układania dziecka do snu, albo chcemy skonsultować czy wybrane przez nas metody i działania są bezpieczne warto poradzić się specjalisty. Można w takim przypadku odbyć telekonsultację z Domowym Pediatrą przez portal domowypediatra.pl lub umówić się stacjonarnie do lekarza pediatry. źródło:SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2016 Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty. ZDJĘCIA https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-milosc-uroczy-mlody-3617843/ https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/brzdac-dziecinstwo-dziecko-koc-2111997/
Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.