Różyczka – Twoje dziecko nie musi na nią chorować

Różyczka to popularna wysypkowa choroba zakaźna. Najczęściej chorują na nią (nieszczepione) dzieci, cięższy przebieg obserwuje się u dorosłych. Przed różyczką najbardziej powinny chronić się kobiety w ciąży – zakażenie może powodować wystąpienie wad u płodu. W tym artykule Domowy Pediatra wyjaśni jak rozpoznać różyczkę i jak się przed nią zabezpieczyć.

Objawy różyczki

Do zakażenia różyczką dochodzi drogą kropelkową (np. poprzez kontakt ze śliną chorego). Po przedostaniu się wirusa do organizmu objawy nie występują od razu. Potrzeba na to ok 2-3 tygodni. Po tym czasie rozwijają się następujące objawy:

  • zaczerwienienie gardła, kaszel, katar
  • gorączka
  • wysypka – początkowo obejmuje tylko twarz, następnie rozprzestrzenia sie na całe ciało; utrzymuje się około 3 dni
  • powiększenie i bolesność węzłów chłonnych – szczególnie tylnych (zauszne, podpotyliczne

Im mniejsze dziecko tym częściej różyczka może mieć przebieg mało charakterystyczny. U dzieci w przebiegu często obserwujemy ból głowy, ból kończyn, nieznacznie podwyższoną temperaturę – czyli objawy które towarzyszą licznym innym chorobom.

Szczepienie na różyczkę

Szczepionka na różyczkę jest w polskim kalendarzu szczepień już od dawna. Podawana jest w skojarzeniu ze szczepionką na odrę i świnkę. Obecnie obowiązuje dwudawkowy schemat podawania preparatu:

  • między 13 a 15 miesiącem życia 
  • w 6 roku życia (druga dawka w 2019 roku została przeniesiona z 10 roku życia na 6 ze względu na wzrost zachorowań, w szczególności na odrę)

Dlaczego różyczka w ciąży jest groźna?

Jeśli do zakażenia różyczką dojdzie w trakcie ciąży (szczególnie w pierwszym trymestrze) istnieje duże ryzyko, że dziecko urodzi się z szeregiem wad wrodzonych, np.:

  • uszkodzeniem słuchu – głuchotą
  • uszkodzeniem wzroku – zaćmą wrodzoną
  • wadą serca

W/w objawy są najbardziej typowe i noszą nazwę Triady Gregga. Do innych powikłań zakażenia różyczką w ciązy należą: niska masa urodzeniowa, upośledzenie umysłowe, deformacje kości czy problemy z rozwojem mowy.

Z uwagi na zagrożenie jakim jest różyczka w ciąży zaleca się aby przed planowaną ciążą kobieta sprawdziła czy była szczepiona na różyczkę (by to zrobić najlepiej sprawdzić poziom przeciwciał przeciwko różyczce we krwi). Jeśli nie – zaleca się uzupełnienie szczepienia PRZED zajściem w ciąże.   

Czy na różyczkę można zaszczepić się w ciąży?

NIE! Szczepienie na różyczkę w ciąży jest zabronione. Wynika to z faktu że szczepionka na różyczkę jest szczepionką skojarzoną z odrą i świnką – szczepienie MMR lub Priorix, oraz że są to szczepionki “żywe”. Szczepionki żywe zawierają wirusy pozbawione czynników chorobotwórczych, jednak podawanie ich w ciąży wiąże się z zbyt dużym ryzykiem. Między szczepieniem a próbą zajścia w ciąże należy zaczekać minimum 1 miesiąc.    

Nie każde dziecko musi przechorować różyczkę!

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu krążyło stwierdzenie że różyczka, podobnie jak np. ospa jest jedną z tych chorób które każde dziecko musi przechorować. Obalamy ten mit! W dobie szczepień ochronnych różyczka staje się coraz rzadszą chorobą, a rolą rodzica jest zapewnienie dziecku właściwego uodpornienia. Jeśli Twoje dziecko czeka szczepienie na różyczkę, albo czytając ten artykuł właśnie łapiesz się za głowę z myślą “o kurcze, zapomniałam!” radzimy umówić się do lekarza celem odbycia szczepienia. Jeśli nie wiesz czy Twoje dziecko nie ma przeciwwskazań do szczepienia, albo nie jesteś pewna czy sama byłaś szczepiona a planujesz ciążę – skontaktuj się z lekarzem. Swoje wątpliwości możesz rozwiać nie wychodząc z domu, wystarczy że umówisz wizytę z Domowym Pediatrą korzystając z portalu domowypediatra.pl

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600
Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.