RKO – Co to jest ? Jak wykonywać u dzieci ? Domowy Pediatra radzi

RKO – Co to jest ? Jak wykonywać u dzieci ? Domowy Pediatra radzi

RKO to skrót od resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W jej skład wchodzą uciski klatki piersiowej i oddechy zastępcze Są to działania, które należy podjąć w przypadku podejrzenia nagłego zatrzymania krążenia. Wiedzę, jak prawidłowo wykonać RKO powinien posiadać, każdy, gdyż są to czynności, które znacząco zwiększają szansę na przeżycie pacjenta.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dzieci

Schemat postępowania w przypadku podejrzenia zatrzymania krążenia u dzieci jest następujący:

Po pierwsze bezpieczeństwo – przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności należy się upewnić, że otoczenie jest odpowiednio zabezpieczone i zarówno osobie udzielającej pomoc jak i poszkodowanemu nic nie zagraża.

Sprawdzenie reakcji dziecka – należy pochylić się nad dzieckiem, stymulować (np. delikatnie potrząsając za ramię) i głośno zapytać “Czy wszystko w porządku?”, “Czy mnie słyszysz?”

Jeśli dziecko reaguje prawidłowo: zostaw dziecko w pozycji w której się znajduje, oceń stan i wezwij pomoc

Jeśli dziecko nie reaguje: należy głośno wołać o pomoc, obrócić na plecy i postępować dalej zgodnie ze schematem

Wezwanie pomocy – na tym etapie należy głośno wołać o pomoc oraz wezwać specjalistyczną pomoc dzwoniąc pod numer 112. Jeśli nie jesteśmy sami warto do tego wyznaczyć osobę znajdującą się w pobliżu, a samemu kontynuować udzielanie pomocy dziecku.

Udrożnienie dróg oddechowych – tą czynność wykonuje się poprzez delikatne odchylenie głowy do tyłu u wysunięcie żuchwy. Nie należy wykonywać tego manewru gdy istnieje jakiekolwiek podejrzenie urazu szyi.

Sprawdzenie oddechu – utrzymując drożne drogi oddechowe należy sprawdzić czy dziecko oddycha:

→ za pomocą wzroku – obserwacja czy klatka piersiowa się podnosi → za pomocą słuchu – wysłuchiwanie szmerów oddechowych

za pomocą dotyku – pochylając się nad twarzą dziecka staramy się poczuć ruch powietrza na policzku

→ Jeśli dziecko oddycha prawidłowo: należy ułożyć dziecko w pozycji bezpiecznej (na boku), wezwać pomoc i stale obserwować oddech

Jeśli dziecko nie oddycha prawidłowo: należy usunąć ewentualne ciała obce z jamy ustnej i postępować dalej zgodnie ze schematem

5 oddechów ratunkowych – przed przystąpieniem do naprzemiennych uciśnięć i wdechów u dzieci wykonuje się 5 oddechów ratunkowych.

Ocena krążenia – w ciągu 10 sekund należy poszukać u poszkodowanego jakichkolwiek oznak krążenia (np. ruch, kaszel). Osoby nieprzeszkolone nie powinny oceniać tętna, ponieważ jest to ocena niewiarygodna.

Jeśli oznaki krążenia są obecne: należy kontynuować oddechy tak długo aż nie zostanie przywrócony spontaniczny oddech, lub nie przyjedzie pogotowie ratunkowe → Jeśli brak oznak krążenia: należy postępować zgodnie z dalszym schematem

Uciśnięcia klatki piersiowej i oddechy ratunkowe – w tym momencie należy przystąpić do uciskania klatki piersiowej (15 razy, z częstotliwością ok 100-120x/minutę) na przemian z oddechami ratunkowymi (2 razy). Czynności te należy kontynuować w stosunku 15:2 tak długo aż nie dojdzie do spontanicznego powrotu krążenia lub nie pojawi się specjalistyczna pomoc medyczna.

AED, defibrylator dla “nie-medyków”

AED to automatyczny defibrylator zewnętrzny. Można go często spotkać np. w centrach handlowych, czy urzędach. W przypadku zatrzymania krążenia u dziecka, jeśli w pobliżu znajdują się inne osoby, warto wysłać kogoś by poszukał i przyniósł to urządzenie. Po uruchomieniu należy przykleić elektrody do poszkodowanego i wykonywać polecenia urządzenia. AED posiada zdolność do analizy rytmu serca, informuje kiedy należy wykonywać uciski i oddechy a także, jeśli jest taka konieczność stosuje defibrylację. Korzystanie z AED znacząco ułatwia resuscytację i zwiększa szanse pacjenta na przeżycie, nie zwalnia jednak z konieczności wezwania specjalistycznej pomocy

Nie wahaj się działać, liczy się czas

Sytuacja w której trzeba udzielić dziecku pierwszej pomocy jest trudna i bardzo stresująca. Ważne żeby mieć wiedzę, co robić w takiej sytuacji i działać sprawnie. Najważniejszym punktem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz wezwanie specjalistycznej pomocy. W przypadku zatrzymania krążenia, każda minuta jest na wagę złota. Prawidłowo przeprowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa znacząco poprawia szansę na przeżycie pacjenta.

źródło: Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u dzieci, Wytyczne resuscytacji 2015

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.