Relacja ojca z dzieckiem – Domowy Pediatra radzi

Relacja ojca z dzieckiem – Domowy Pediatra radzi

Budowanie relacji z dzieckiem nie jest takie proste jak może się wydawać na samym początku. Jest to proces. Dla dziecka rodzice “są”, ale odruchowo i naturalnie w pierwszych dniach życia nawiązuje znacznie głębszą relację z matką, z którą spędza większość czasu. Szczególnie gdy kobieta decyduje się karmić dziecko piersią. Ojciec już na samym początku ma znacznie trudniejsze zadanie do wykonania – musi zaistnieć w tym dualnym świecie matki i dziecka. Jak zadbać, żeby relacja z ojcem była budowana już od samego początku?

Jak znaleźć więcej czasu w dobie?

Zazwyczaj pierwsze dni z dzieckiem w domu są dla obojga rodziców nieskończonym maratonem trwania w półśnie i czuwania. Postawieni w nowej sytuacji nie do końca wiedzą na co mogą sobie pozwolić i wszystkie, na pozór podstawowe czynności, wydają się być nie lada przeprawą. Od kiedy w domu jest nowy domownik wychodzi na światło dzienne jak dobrze mężczyzna jest przygotowany do “ogarniania domu” i czy nie spychał zbyt wielu obowiązków na swoją partnerkę. Pojawia się pranie, prasowanie, załaduj zmywarkę, rozładuj zmywarkę, zrób obiad, posprzątaj – niekończąca się litania czynności, które “nagle” pojawiły się w życiu. A w tym wszystkim trzeba jeszcze znaleźć chwilę na wspólne spędzenie czasu z rodziną!

Spędzanie czasu z rodziną?

Samo siedzenie obok nie wystarczy – tatusiowie nie zrozumcie mnie źle, wasza obecność jest bardzo ważna, jednak siedzenie obok i granie na telefonie na pewno nie pomoże a i może was narazić na gniew świeżo upieczonej matki.

Rutyna rzecz święta

Niemowlęta uwielbiają rutynę. Sam początek ich życia to w znakomitej większości spanie, po spaniu jedzenie, po jedzeniu chwila zabawy/przewijanie i znowu wracamy do spania. Taki prosty system daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i uczy pewnych zachowań. No właśnie, dziecko na samym początku musi się nas nauczyć. Mama i tata to też w zasadzie całkowicie nowe twory, z którymi dziecko się oswaja od pierwszych dni życia. Matki, zwłaszcza te karmiące piersią, mają niemalże monopol na spędzanie czasu z dzieckiem. Czasami wbrew ich woli, ale dziecko i tak przyzwyczaja się, że osoba obok to mama – przy niej jest dobrze, bezpiecznie, ciepło i jeść dostanę!

Młody tato – nie bój się swojego dziecka!

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma zbyt wielu czynności, które może wykonywać ojciec z dzieckiem. Na szczęście jak tylko się przyjrzymy bardziej to zaczynają się pojawiać kolejne i kolejne. Najprostszą z nich jest noszenie niemowlaka na rękach i opowiadanie mu o otaczającym nas świecie – np. po każdym karmieniu tata bierze dziecko na ręce do odbicia i chodzi po mieszkaniu gładząc dziecko po pleckach i opowiada co dzieje się w domu, co dzisiaj zamierza zrobić, czy nawet jaka jest pogoda. W ten sposób dziecko przyzwyczaja się do dotyku, charakterystycznego zapachu i tonu głosu rodzica. W naszym przypadku było tak, że syn uspokajał się jak tylko ojciec położył na nim swoją dłoń, tak niewiele wystarczyło, żeby wiedział, że tata jest obok i mógł spokojnie zasnąć.

Małe rytuały rządzą!

Tak jak pisałam wcześniej – rutyna jest kluczem do sukcesu. Warto zawczasu zaplanować sobie w jaki sposób ojciec może mieć chwilę dla siebie i dziecka, a tym samym młoda mama będzie mogła odpocząć. Moim ulubionym rytuałem było przygotowanie dziecka do nocnego spania, zwłaszcza wieczorna kąpiel. Od samego początku była to czynność wykonywana przez męża. Zwłaszcza, że panowie mają też trochę więcej siły w rękach, więc łatwiej im utrzymać małego człowieka w kąpieli i nie zalać przy tym całego mieszkania, a uwierzcie z biegiem czasu będzie coraz trudniej! Ten unikalny czas każdego wieczora pozwalał mi w spokoju zjeść kolację, a jednocześnie rekompensował synowi czas, którego w ciągu dnia nie był w stanie spędzić z ojcem. Po kilku miesiącach przerodziło się to też w dodatkowe zajęcia na basenie, podczas których mały dogadywał się z tatą jak nigdy (a ja zostałam jeszcze więcej czasu). Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.
Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.