Pierwsza pomoc w przypadku podtopienia

Pierwsza pomoc w przypadku podtopienia

Wypoczynek nad wodą jest często nieodłącznym elementem udanych wakacji. Należy jednak pamiętać, że woda może być niebezpieczna. Przy nie zachowaniu odpowiednich środków ostrożności może dojść do podtopienia, a w najgorszym przypadku do utonięcia.

Czym się różni podtopienie od tonięcia

Na początku przyjrzymy się definicjom. Podtopienie to stan kiedy głowa znajduje się pod powierzchnią wody. Natomiast tonięcie jest konsekwencją podtopienia – jest to proces skutkujący zatrzymaniem oddechu. Zarówno podtopienie jak i tonięcie prowadzi do zatrzymania oddechu i w konsekwencji do utonięcia – śmierci.

Utonięcie – częsty problem?

Niestety wraz z rozpoczęciem wakacji coraz częściej docierają do nas informacje o kolejnych utonięciach. Większości z nich można by było zapobiec. Wybierając się nad wodę pamiętajmy o kilku zasadach: Korzystajmy tylko ze strzeżonych kąpielisk Dzieci powinny stale przebywać pod opieką dorosłych, nie spuszczajmy ich z oka nawet na chwile! Pamiętajmy że inne dzieci nie są odpowiednim opiekunem dla naszych pociech, nie obciążajmy ich taką odpowiedzialnością! Do wody nie należy wchodzić pod wpływem alkoholu (należy na to zwrócić uwagę nastolatkom, którzy często jeszcze przed 18 rokiem życia sięgają po różne używki) – znaczny procent utonięć dotyczy osób pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Postępowanie z ofiarą tonięcia

Oceń miejsce zdarzenia – należy ocenić ilu jest poszkodowanych, w jakiej odległości się znajdują, czy towarzyszą jakieś inne zagrożenia Zapewnij bezpieczeństwo – zanim przystąpimy do pomocy należy zapewnić bezpieczeństwo sobie i świadkom zdarzenia, tak aby nie było więcej poszkodowanych. Wezwij pomoc – można to zrobić samemu, lub poprosić kogoś o wykonanie telefonu. Dzwonimy pod numer 112 i prosimy o pomoc WOPR Wybierz sposób pomocy – Jeśli to możliwe nie wchodź sam do wody! Zawsze pamiętaj o własnym bezpieczeństwie. Niestety pomoc osobom tonącym jest bardzo wymagająca i niebezpieczna, wielu nie przeszkolonych ochotników ginie podczas udzielania pomocy! Na tym etapie należy znaleźć sprzęt który może nam pomóc wyciągnąć poszkodowanego (np. lina czy koło ratunkowe), jeśli to możliwe popłyniemy łodzią do miejsca zdarzenia i utrzymujmy kontakt wzrokowy i słowny z dzieckiem. Jeśli wejście do wody jest konieczne – zabierz ze sobą jakiś pływający przedmiot zapewniający wyporność – np. kamizelkę, koło ratunkowe W trakcie wyciągania poszkodowanego na brzeg staraj się go trzymać w pozycji horyzontalnej (poziomej) oraz trzymaj dystans – osoby tonące często nie panują nad sobą i w panice przed śmiercią zaczynają podtapiać ratującego chcąc się na niego wspiąć Oceń drożność dróg oddechowych Dziecko nie oddycha – rozpocznij pomoc od 5 oddechów ratunkowych a następnie przystąp do resuscytacji krążeniowo oddechowej do czasu aż nie powróci oddech i krążenie lub nie pojawi się wykwalifikowana pomoc Dziecko oddycha – ułóż w pozycji bezpiecznej (na boku), zdejmij mokre ubranie, przykryj kocem i stale monitoruj stan dziecka do czasu przyjazdu pomocy.

Czy wody trzeba się bać?

Przebywanie na plaży to bardzo dobra forma spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi, jednak nie można sobie pozwolić na uśpienie uwagi i trzeba cały czas pilnować dziecka. Nie należy przesadnie obawiać się wypoczynku nad wodą, zwłaszcza, że jest to bardzo lubiana forma już od najmłodszych lat. Podtopienia i tonięcie to nie wszystkie (chociaż najgroźniejsze) niebezpieczeństwa, które mogą nam zagrozić podczas Wakacyjnych wojaży. Pamiętajmy, że tonięcie nie odbywa się jak w amerykańskich filmach, wśród krzyków i machania rękami. Często to tylko i wyłącznie cisza i chwila nieuwagi. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą śmiało skontaktuj się z Domowym Pediatrą który podczas rozmowy telefonicznej rozwieje Twoje wątpliwości. Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty. ZDJĘCIA https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/akcja-czas-wolny-dorosly-lato-1098366/ https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-reka-woda-deszcz-3651632
Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.