Oznaki głodu u dziecka

Jedynym źródłem komunikacji małego dziecka na samym początku jest płacz. Dopiero z czasem uczy się komunikować swoje potrzeby w inny sposób. Jak w takim razie poznać czy dziecko jest głodne? Czy płacz to jedyny sygnał mówiący “mamo, daj mi jeść”? Na szczęście nie – młodzi rodzice muszą się nauczyć swojego dziecka, im więcej czasu będą z nim spędzać tym łatwiej przyjdzie im rozpoznawanie sygnałów świadczących o głodzie i innych potrzebach.

Dlaczego dzieci płaczą? 

Gdy niemowlę zaczyna płakać jedną z rzeczy którą trzeba sprawdzić jest to czy nie jest ono głodne. Warto jednak pamiętać że płacz jest późną oznaką głodu! Świadczy o tym, że dziecko za długo czekało na posiłek. Jeśli tylko to możliwe karmy dziecko zanim rozpłacze się z powodu pustego brzucha.

Jakie są wczesne oznaki głodu

Zanim dziecko się rozpłacze, będzie wysyłało rodzicom szereg sygnałów świadczących o tym, że zbliża się pora karmienia. Należą do nich:

  • Usilne rozglądanie się dookoła siebie – dziecko leży z otwartymi oczami i sprawia wrażenie jakby czegoś szukało; jest coraz bardziej aktywne poszukując piersi mamy
  • Cmokanie ustami – dziecko układa usta tak jak robi to podczas ssania mleka i zaczyna cmokać; towarzyszyć temu może wyciąganie i chowanie języka 
  • Wkładanie różnych przedmiotów do ust – głodne dziecko usilnie będzie wkładało swoje rączki, stópki, zabawki i wszystko inne co znajdzie w swoim otoczeniu do ust
  • Z czasem narasta drażliwość, niepokój – dziecko zaczyna być marudne

Czy ważne jest rozpoznawanie oznak głodu?

Karmiąc dziecko piersią bardzo ważne jest żeby rozpoznawać czy dziecko jest głodne. Szczególnie, że zaleca się obecnie tzw. “karmienie na żądanie”. Wyżej wymienione czynności manifestowane przez niemowlaka są właśnie takim niewerbalnym żądaniem jedzenia. Starajmy się nie dopuszczać do sytuacji kiedy dziecko płacze z głodu – jest sytuacja stresująca zarówno dla dziecka jak i dla matki. Jeśli mamy wątpliwości czy nasze dziecko je odpowiednio często skonsultujemy się z pediatrą lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Pamiętajmy, że poradę telefoniczną możemy otrzymać od Domowego Pediatry przez portal domowypediatra.pl

lek. Małgorzata Popiel

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600
Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.