Oparzenia – Pierwsza pomoc, jak reagować ? Domowy Pediatra radzi

Oparzenia – Pierwsza pomoc, jak reagować ? Domowy Pediatra radzi

Na oparzenia najbardziej narażone są małe dzieci. Nie rozumieją one jeszcze konsekwencji swoich działań i pomimo licznych upomnień przez rodziców często doprowadzają do sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, np. sięgają po kubek z gorącą wodą, dotykają gorącego czajnika itp.

Oparzenia – jak możemy je podzielić

Oparzenia termiczne Powstają w skutek kontaktu skóry z bardzo wysoką temperaturą (gorąca woda, nagrzana płyta elektryczna, gorący garnek) Oparzenia chemiczne Powstają w skutek kontaktu ciała z substancjami chemicznymi, mogącymi mieć działanie żrące (np. środki czyszczące, popularny “kret”). Najgroźniejsze sytuacje mają miejsce gdy dziecko połknie lub zaaspiruje taką substancje do dróg oddechowych. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wezwać pomoc. Oparzenia elektryczne Powstają w skutek nieodpowiedniego kontaktu z urządzeniami elektrycznymi (tzw. “zabawa prądem”). Ten typ oparzeń jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może spowodować zaburzenia rytmu serca. Podobnie jak w przypadku oparzeń chemicznych należy niezwłocznie wezwać pomoc. W dalszej części artykułu skupimy się głównie na oparzeniach termicznych.

Oparzenia termiczne – objawy

Objawy oparzenia termicznego zależą od stopnia uszkodzenia tkanek oraz od powierzchni, dotkniętej oparzeniem. Najczęstszymi objawami są: rumień, ból, pęcherze. W poważniejszych przypadkach może dojść do martwicy i zwęglenia tkanek. W przypadku rozległych oparzeń możliwa jest także utrata świadomości.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniu?

Przy udzielaniu pierwszej pomocy podstawą jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno poszkodowanemu jak i osobie udzielającej pomoc, usunięcie źródła oparzenia (np. odsunąć dziecko od kuchenki czy żelazka, ugasić ogień), oraz ocena wydolności krążeniowo-oddechowej dziecka. → małe powierzchnie: Należy schłodzić je pod chłodną (nie lodowatą) bieżącą wodą przez około 15 minut. Następnie przykryć suchym, nieprzywierającym opatrunkiem (nie należy do tego celu używać waty) → duże powierzchnie: W przypadku rozległych oparzeń po zapewnieniu bezpieczeństwa należy zadzwonić pod 112 i wezwać pomoc. Następnie należy schłodzić ciało poszkodowanego, przez okres ok 1-2 minut, usunąć nieprzywartą odzież (nie należy ściągać jej na siłę), oraz biżuterię. Po tych czynnościach poszkodowanego powinno się przykryć kocem i oczekiwać pomocy.

Oparzenia u dzieci – częsty problem?

Mając pod opieką dzieci niestety trzeba mieć oczy dookoła głowy. Oparzenie jest jednym z najczęstszych wypadków domowych. Gdy już do niego dojdzie ważne jest, aby działać. Zaopiekować się dzieckiem, schładzać, w razie potrzeby wezwać pomoc. W razie wątpliwości co robić należy zadzwonić pod numer ratunkowy lub szybko skonsultować się ze swoim pediatrą, który pokieruje dalszymi działaniami.
Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.