Niemowlę na basenie – Domowy Pediatra wyjaśnia

Niemowlę na basenie – Domowy Pediatra wyjaśnia

Gdy niemowlę potrafi już trzymać samo główkę (zazwyczaj dzieje się to około 3-4 miesiąca życia) można pomyśleć nad zabraniem dziecka na basen. Może się to okazać szczególnie atrakcyjną propozycją dla młodych tatusiów – wyprawa z niemowlakiem na basen pozwala szybko nawiązać więź między ojcem a synem. Rodzice mają dwie opcje – mogą wybrać się na basen na własną rękę, lub zapisać siebie i dziecko na zajęcia oswajające z wodą. Która opcja jest lepsza? Czego spodziewać się podczas takiej wizyty na basenie?

Szkoły pływania – już od 3 miesiąca życia

Coraz popularniejsze stają się szkółki pływania, które organizują grupy dla rodziców z dziećmi już od 3 miesiąca życia. Niewątpliwym plusem takich zajęć, jest fakt, że dziecko cały czas będzie znajdowało się pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Będzie on czuwał nad bezpieczeństwem dziecka oraz tak dopasuje ćwiczenia do poziomu dziecka. Dodatkowo poinstruuje i wytłumaczy na co zwrócić uwagę, tak, że pierwsza wizyta na basenie spodoba się i Tobie i dziecku. Jest to dobra opcja dla rodziców, którzy nie mają dużego obycia z dzieckiem w wodzie. Minusem zajęć jest ich koszt – w zależności od szkoły i rodzaju zajęć ceny oscylują w granicach tysiąca złotych za semestr.

Przygotowanie do wizyty na basenie

Zanim zdecydujemy się na wizytę z dzieckiem na basenie warto zasięgnąć wcześniej porady lekarskiej. Należy zapytać pediatrę czy nie widzi on przeciwwskazań do uczęszczania niemowlaka na basen. Alternatywą jest telewizyta przez portal DomowyPediatra.pl, która umożliwia kontakt z lekarzem bez wychodzenia z domu. Jeśli lekarz da zielone światło – musimy zdecydować czy chcemy pójść z dzieckiem na specjalne zajęcia czy idziemy na własną rękę. Należy też wybrać basen, który będzie nam odpowiadał. Na co zwrócić uwagę wybierając basen dla dziecka:
 • Czy jest basen z ciepłą wodą? Optymalną temperaturą dla niemowląt jest 32-35 stopni. Nie na każdym basenie znajdziemy taką specjalnie wydzieloną część basenu z cieplejszą wodą.
 • Czy woda na basenie jest ozonowana czy chlorowana? Nie należy obawiać się wody chlorowanej, należy wziąć jednak pod uwagę że może ona częściej powodować reakcje alergiczne (skórne) u dziecka niż woda ozonowana.
 • Czy w szatni jest przewijak? Jest to punkt szczególnie ważny jeśli wybieramy się na basen z dzieckiem które jeszcze samo nie potrafi siedzieć, czy chodzić. Niektóre baseny mają nawet specjalne kojce, w których można posadzić dziecko na czas przebierania się rodzica. Jednak nie wszystkie szatnie basenowe są dostosowane dla rodzin z dziećmi.
 • Czy wizyta na basenie nie odbywa się w czasie innych zajęć? Ten punkt jest bardzo ważny, jeśli decydujemy się na wycieczkę na basen na własną rękę. Jeśli w czasie kiedy będziemy chcieli popływać z dzieckiem, na części z ciepłą wodą odbywają się inne zajęcia, możemy nie zostać tam wpuszczeni.

Torba na basen – co zabrać ze sobą?

Nadszedł dzień wycieczki na basen (za pierwszym razem pewnie to rodzice są bardziej podekscytowani niż dziecko…:)). O czym należy pamiętać pakując torbę na basen?
 • Ręczniki – podstawa! Dla dzieci warto się zaopatrzyć w specjalne szlafroki, lub ręczniki z kapturkiem.
 • Pieluszki do pływania – są to specjalne, nieprzemakalne pieluszki. Zapewniają higienę i zapobiegają małym basenowym “wpadkom”.
 • Płyn do mycia ciała dla dziecka – pamiętajmy, że woda basenowa wysusza skórę, dlatego warto porządnie umyć dziecko od razu po wizycie na basenie
 • Pieluszki, podkłady do przewijania i ciuszki na zmianę – wszystkie te rzeczy warto wrzucić do torby w ilości co najmniej “+1”. Na basenie jest mokro i bywa nieprzewidywalnie, nie dajmy się zaskoczyć!
 • Woda i mała przekąska – dzieci po wizycie na basenie są zmęczone i mogą odczuwać pragnienie. Nie zapominajmy zaproponować im wtedy wody do picia. Po takim wysiłku zapewne chętnie też zjedzą mały posiłek. Kobiety karmiące piersią powinny nakarmić dziecko po wyjściu z basenu.

Czy warto chodzić z niemowlakiem na basen – Domowy Pediatra podsumowuje

Wizyta na basenie dla większości dzieci jest niewątpliwą atrakcją. Jednak poza funkcją rozrywkową niesie za sobą wiele innych korzyści.
 • Pozwala pogłębić więź z dzieckiem – oswajanie dziecka z wodą to niepowtarzalna okazja do ciągłego przytulania, buziaków, uśmiechu.
 • Regularne uczęszczanie na basen poprawia u dzieci koordynację wzrokowo-ruchową, stymuluje różne zmysły. Jest też świetną metodą fizjoterapii dla dzieci np. z zaburzeniami napięcia mięśniowego
 • Uczy rytuałów – małe dzieci niczego tak nie lubią jak… rutyny. Małe dzieci często bywając na basenie szybko nauczą się poszczególnych czynności występujących po sobie, będą czuły się spokojniej i chętniej będą uczyły się nowych rzeczy
 • Gwarantuje dłuuuugą drzemkę dziecka po zajęciach 🙂

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.