Karmienie piersią czy mleko modyfikowane?

Gdy noworodek pojawia się na świecie jest zupełnie niesamodzielny i wymaga pełnej opieki. Posiada jednak jedną bardzo ważną umiejętność – umiejętność ssania. Mówi się, że małe dzieci tylko jedzą i śpią (ciekawe, czy jakikolwiek rodzic może się z tym zgodzić). Jak wybrać najlepszą metodę karmienia dla naszego dziecka? Czy lepiej karmić piersią, czy zdecydować się na karmienie mlekiem modyfikowanym już od pierwszych dni? A może karmienie mieszane?

Karmienie piersią – karmienie z natury

Karmienie piersią wydaje się być najbardziej naturalnym sposobem karmienia małych dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmić dzieci wyłącznie piersią do ukończenia 6 miesiąca życia. Pokarm produkowany w tym czasie w zupełności pokrywa zapotrzebowanie kaloryczne oraz na wszystkie składniki  odżywcze u dziecka.

Kluczem do sukcesu w tym sposobie karmienia jest przede wszystkim cierpliwość. Matka i dziecko muszą się siebie nauczyć. Po porodzie laktacja dopiero się rozkręca, młoda mama może odnosić wrażenie że “nic nie leci”, “on nic nie je” . Po kilku dniach przychodzi czas nawału mlecznego – piersi produkują więcej mleka niż dziecko jest w stanie zjeść. Jest to naturalna sytuacja i nie ma powodu do paniki. Organizm dostraja się do zapotrzebowania dziecka i potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do nowej sytuacji jaką jest karmienie piersią. Równie ważne jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Istnieje wiele różnych pozycji, każda młoda mama musi wybrać taką która będzie jej najbardziej pasować. O pomoc można prosić już położne na oddziale noworodkowym, albo w późniejszym czasie pediatrę lub certyfikowanego doradcę laktacyjnego. Warto uzbroić się w cierpliwość, nauka przystawiania dziecka do piersi może potrwać ponad tydzień, a pozycje będą się zmieniały wraz z rozwojem i wzrostem dziecka. Warto poeksperymentować, znaleźć taki sposób karmienia, który pozwoli Tobie się odprężyć i jednocześnie pozwoli dziecku komfortowo się najeść.

Czy można inaczej?

Odpowiedź na to pytanie nie wydaje się oczywista, ale tak, można! Istnieją różne sytuacje, gdzie matka bardzo chce karmić dziecko swoim mlekiem, ale nie jest w stanie przystawić dziecka do piersi. Przyczyny mogą być różne, może się zdarzyć, że mama musi szybko wrócić do pracy, karmienie jest wyjątkowo bolesne czy dziecko ma trudności ze złapaniem piersi. W takich sytuacjach zaleca się, by młoda mama laktatorem odciągała mleko, a następnie podawała  je dziecku za pomocą np. butelki.

A jeśli nie chce karmić piersią?

W sytuacjach kiedy istnieją przeciwwskazania do karmienia piersią, lub matka nie chce karmić dziecka w taki sposób (i ma do tego pełne prawo) zaleca się stosowanie mieszanek mlekozastępczych – tzw. mleka modyfikowanego. Zawierają one specjalne formuły i skład dopasowany do małych brzuszków, tak, aby zapewnić wszystkie składniki odżywcze. W przeciwieństwie do karmienia piersią, gdzie uznaje się zasadę karmienia na żądanie, karmiące mlekiem modyfikowanym dziecko otrzymuje specjalnie odmierzone porcje w odpowiednich przedziałach czasowych.

Karmienie piersią i mleko modyfikowane

A co zrobić w sytuacji, gdy matka karmiąca piersią musi wyjść z domu, w lodówce nie ma zapasów odciągniętego mleka, a dziecko pod jej nieobecność na pewno będzie głodne? Albo gdy dziecko jest karmione piersią, ale przyrosty masy ciała nie są zadowalające? W takich przypadkach możliwe jest połączenie obu sposobów karmienia. Najlepiej wówczas udać się na konsultację pediatryczną, tak aby lekarz wyjaśnił w jaki sposób wprowadzać mleko modyfikowane by nie zaburzyć laktacji i jednocześnie nie przekarmiać dziecka. Niestety dzieci łatwo przyzwyczajają się do łatwiej lecącego mleka z butelki i jeśli wprowadza się je bez planu to można nieświadomie zniechęcić dziecko do jedzenia z piersi.

Jaki sposób karmienia będzie najlepszy?

Każda z wyżej wymienionych metod ma swoje plusy i minusy. W zależności od sytuacji w jakiej znajduje się młoda mama, od jej kondycji psychicznej, stanu zdrowia dziecka i wielu innych czynników różne metody mogą okazać się najlepsze. Warto pamiętać że każda z nas jest inne i ma inne potrzeby. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów warto się zgłosić do lekarza lub certyfikowanego doradcy laktacyjnego.

lek. Małgorzata Popiel

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600
Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.