Jak wybrać właściwe mleko dla swojego dziecka?

W supermarketach i aptekach sklepowe półki aż uginają się od różnych puszek z mlekami modyfikowanymi. Wybór producenta mleka modyfikowanego w pełni należy do rodzica, pediatra może jedynie zalecić preparat dostosowany do potrzeb dziecka, lub taki z którym ma większe doświadczenie. Jednak są oznaczenia na produktach na które warto zwrócić uwagę, by nie zwariować przy zakupie…

Jak wybrać właściwe mleko?

Podstawowym kryterium, któremu warto się przyjrzeć jest wiek dziecka. Wyróżniamy:

Mleko początkowe – oznaczone cyfrą 1 – przeznaczone jest dla dzieci najmłodszych, od momentu urodzenia do 6 miesiąca życia

 

Mleko następne – oznaczone cyfrą 2 – przeznaczone jest dla dzieci od 6 miesiąca do roku

 

Mleko junior – oznaczone cyframi 3, 4, 5 – przeznaczone jest dla dzieci starszych od roku do ponad 2,5 roku

 

 

Czy wybór mleka zależy tylko od wieku?

Oprócz wieku, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby dziecka. Wybór mleka należy skonsultować z lekarzem, gdyż niewłaściwie dobrany może zaszkodzić dziecku. Możemy znaleźć następujące oznaczenia na opakowaniach:

AR (anti-refluks) – są to mleka modyfikowane zawierające substancje zagęszczające (np. mączkę chleba świętojańskiego). Zalecane są dla niemowląt ze stwierdzoną chorobą refluksową. Nie należy ich stosować u zdrowych dzieci, z tendencją do częstego ulewania.

 

Comfort – są to produkty wzbogacone o probiotyki i prebiotyki, ułatwiając dziecku trawienie.

 

Bez laktozy – preparaty te nie zawierają laktozy (tzw “cukru mlecznego”) a syrop glukozowy. Stosowane są u dzieci z objawami nietolerancji laktozy np. wodnistymi biegunkami, wzdęciami brzucha

 

Z dodatkiem MCT (średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych) – mają większą kaloryczność i zawartość tłuszczów niż standardowe mleka. Stosowane są u dzieci ciężko chorych, m.in w mukowiscydozie, czy niewydolności wątroby.

 

HA (hipoalergiczne) – mleka te są stosowane u dzieci u których występuje duże ryzyko wystąpienia alergii na białka mleka krowiego, lub objawy są słabo nasilone. Preparaty te zmniejszają też ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry. Wyróżniamy preparaty pHF o niskim stopniu hydrolizy białek mleka krowiego i eHF o znacznym stopniu hydrolizy.
Należy podkreślić że preparaty HA powstają na bazie białek mleka krowiego i mogą powodować reakcję uczuleniową

 

AAF (mieszanki elementarne/preparaty aminokwasowe)  – są to produkty lecznicze, stosowane w przypadkach ciężkich, oporych na leczenie alergii na białka mleka krowiego i reakcji anafilaktycznych.

Mleko modyfikowane na bazie mleka krowiego – czy to jedyna opcja?

Czy są jakieś alternatywy dla mleka krowiego? Są! Na rynku coraz popularniejsze są preparaty zawierające izolowane białko soi lub modyfikowane mleko kozie. Nie należy ich jednak wprowadzać do diety dziecka bez uprzedniej konsultacji z pediatrą.

Teraz już wiem jakie mleko wybrać!

Wybór mleka modyfikowanego to nie lada wyzwanie! Przy wyborze preparatu, jeśli będzie ono dobrze tolerowane przez dziecko, nie zaleca się “skakania” między różnymi producentami czy rodzajami mleka. Różnice choć subtelne, mogą wpłynąć na komfort dziecka powodując niepotrzebne dolegliwości. Mówiąc wprost – jeśli znajdziesz preparat który będzie odpowiadał Twojemu dziecku, trzymaj się go! Przed wprowadzeniem do diety dziecka preparatu mlekozastępczego warto poradzić się lekarza, tak aby dobrać produkt najbardziej odpowiedni dla małego brzuszka.

lek. Małgorzata Popiel

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600
Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.