Jak skutecznie ochronić dziecko przed słońcem – Domowy Pediatra wyjaśnia

Upragnione lato, pełne słońce, żar z nieba nic tylko… szukać cienia i chronić skórę przed promieniowaniem UV. Promieniowanie słoneczne, chociaż często przez nas pożądane, niestety niesie ze sobą szereg negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Szczególnie zagrożone są dzieci.

Dlaczego dzieci nie powinny przebywać na słońcu

Skóra dziecka różni się od skóry dorosłego, jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo, dzieci nie mają świadomości jakie są skutki nadmiernego przebywania na słońcu i potrafią godzinami bawić się w pięknie nasłonecznionej piaskownicy…

Spacer w pełnym słońcu – czy może zaszkodzić?

Efektem ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne jest nie tylko piękna opalenizna. Nadmiar promieni słonecznych może powodować oparzenia skóry, zmiany pigmentacji (powstawanie przebarwień), uszkodzenie narządu wzroku, a w dalszej perspektywie szybsze starzenie się skóry oraz znaczący wzrost ryzyka nowotworów skóry w wieku dorosłym.

Czynniki potęgujące negatywne działanie promieni słonecznych

Nie wszyscy jesteśmy w taki sam sposób narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Negatywne skutki szybciej i dotkliwiej będą odczuwać osoby o jasnej karnacji, mające niebieskie oczy. Dużą rolę odgrywa też tutaj predyspozycja genetyczna i obciążenie rodzinne.

Jak chronić dziecko przed słońcem

Aby uchronić dziecko przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego należy zastosować się do 4 prostych zasad:

  1. Unikajmy wychodzenia z dzieckiem w godzinach największego nasłonecznienia
  2. Szukajmy zacienionych miejsc do zabawy (w upalne dni zdecydowanie lepszym pomysłem na spacer będzie pobliski park niż plac zabaw w pełnym słońcu; nie znaczy to ze mamy dziecku odbierać przyjemność z zabawy na placu zabaw, po prostu przyjdźmy w innej porze)
  3. Chrońmy głowę i oczy – nie zapominajmy o lekkim okryciu głowy dla dziecka (dobrym rozwiązaniem będą tutaj letnie kapelusze, czy czapki z daszkiem), można zaopatrzyć się także w okulary przeciwsłoneczne (w trosce o wzrok dziecka należy zaopatrzyć się w porządne okulary z filtrem UVA/UVB; nie kupujmy dzieciom tanich okularów z targu czy marketu! Mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku). Małe dzieci mając okulary przeciwsłoneczne chętniej patrzą w stronę słońca, do 2 roku życia nie zaleca się stosować okularów przeciwsłonecznych.
  4. Zaopatrzymy się w krem i ubrania z filtrem UV – u dzieci krem z filtrem 50+ powinien być podstawą. Pamiętajmy żeby posmarować dziecko odpowiednio wcześnie przed wyjściem a nie na ostatni moment. Ostatnio coraz modniejsze są ubrania i stroje kąpielowe z filtrem UV. Są praktyczne i skutecznie chronią ciało dziecka przed promieniowaniem słonecznym. Przy wyborze odpowiedniego kremu możemy poradzić się pediatry, który dobierze produkt do delikatnej skóry dziecka

Czy słońca trzeba się bać?

Drogi czytelniku, ten artykuł nie ma Cię zniechęcić do korzystania z pięknej letniej pogody. Ma na celu jednak przestrzec, że przebywanie na słońcu może mieć poważne konsekwencje dla skóry i nie tylko. Dlatego warto przemyśleć zawczasu trasę i porę spaceru, zaopatrzyć się w odpowiednie kremy i ubrania z filtrem, wziąć pod uwagę stan zdrowia naszego dziecka, żeby uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości. Warto korzystać ze słońca… z głową! 🙂

A o tym co robić gdy zdarzy się nam ze słońcem przesadzić można poczytać tutaj.

lek. Małgorzata Popiel

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

 

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600
Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.