Ile powinno pić Twoje dziecko – Domowy Pediatra wyjaśnia

Woda w diecie dziecka jest niezmiernie ważna. Małe dzieci dopiero uczą się odczuwać pragnienie i odpowiednio na nie reagować.

Co jest najlepsze do picia dla mojego dziecka 

Bez wątpienia, najlepsza do picia jest czysta woda, czy to w przypadku dzieci czy dorosłych. Dzienne zapotrzebowanie na płyny uzupełniać mogą także soki (pamiętajmy jednak, że zawierają one jednak dużo cukru, który nie jest pożądany w diecie dziecka; jeśli już decydujemy się na sok, warto wybrać taki bez dodatku cukru, mający w składzie same owoce), zupy, mleko. Dzieci nie powinny spożywać napojów zawierających kofeinę – np. kawy, mocnej herbaty, energetyków oraz produktów pełnych “chemii” – popularnych napojów gazowanych i alkoholowych.

Skąd wiedzieć ile powinno pić dziecko 

Aby wyliczyć ile powinno pić dziecko używa się prostego wzoru:

  • Dla dzieci od 1 do 10 kg – 100 ml na każdy kilogram masy ciała
    Np. dziecko o wadze 6 kg powinno pić 600 ml dziennie
  • Dla dzieci od 11 do 20 kg – 1000 ml + 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kg
    Np. dziecko o wadze 16 kg powinno pić 1000 ml + (6*50 ml) = 1300 ml dziennie
  • Dla dzieci >20 kg – 1500 ml + 20 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 20 kg
    Np. dziecko o wadze 26 kg powinno pić 1500 ml + (6*20 ml) = 1620 ml

Jak to zastosować w praktyce?

Najważniejsze to mieć świadomość ile mniej więcej dziecko powinno wypić w ciągu dnia. Wodę należy proponować dziecku możliwie często – do każdego posiłku, podczas spaceru, po drzemce itp. Jeśli mamy podejrzenia że dziecko pije niewystarczająco dużo należy policzyć ile dziecko dziennie wypija – sposoby są różne, można np. podawać dziecku wodę nalewaną ze świeżo otwartej butelki i zobaczyć na koniec dnia ile wody ubyło. Jeśli nasze podejrzenia okażą się zasadne, warto skonsultować się z pediatrą, który pomoże znaleźć przyczynę problemu i postara się go rozwiązać.  Ważne jest także z czego pije dziecko. Troszcząc się z zgryz proponujmy dziecku jak najczęściej picie z otwartego kubka. Dobrą alternatywą na spacer są bidony z rurką. Należy unikać podawania wody w butelce ze smoczkiem czy w tzw. kubkach niekapkach, gdyż mogą one powodować wady zgryzu i wymowy. Jeśli masz problem z doborem odpowiedniego naczynia do picia skonsultuj z lekarzem np. przez portal DomowyPediatra.pl, lekarz podczas telekonsultacji doradzi najlepszy produkt dla dziecka.

Może się zdarzyć, że dziecko wypija zdecydowanie więcej płynów dziennie niż wynikałoby to z wyliczeń. Taka sytuacja również wymaga konsultacji pediatrycznej.

Czy niemowlaki należy dopajać wodą?

Na koniec, rozprawimy się z bardzo popularnym mitem. Niemowlęta do ukończenia 6 miesiąca życia prawidłowo karmione piersią nie muszą być dopajane wodą! W przypadku upałów zamiast wody w butelce, należy dziecko częściej przystawiać do piersi. Maluchy są sprytniejsze niż nam się wydaje i same, jak tylko damy im możliwość, doskonale sobie poradzą z dobraniem odpowiedniej ilości mleka.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Ze względu na ograniczenia dziennych porcji mleka, aby nie przekarmiać dziecka, można podawać wodę do picia.

O tym jaki sposób karmienia będzie najlepszy dla Twojego dziecka poczytasz także klikając tutaj.

lek. Małgorzata Popiel

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600
Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.