Ibuprofen czy paracetamol – jaki lek przeciwgorączkowy wybrać? Domowy Pediatra radzi

Ibuprofen czy paracetamol – jaki lek przeciwgorączkowy wybrać? Domowy Pediatra radzi

Gdy dziecko ma gorączkę, każdy rodzic chce jak najszybciej pomóc swojej pociesze. Jeśli metody domowe, niefarmakologiczne takie jak np. zimne kompresy, rozebranie dziecka, czy pojenie napojami w temperaturze pokojowej (ale nie zimnej!) nie przynoszą skutku i temperatura wciąż wzrasta trzeba sięgnąć po lek przeciwgorączkowy… tylko jaki?

Jaki lek przeciwgorączkowy wybrać dla dziecka

U dzieci poniżej 4 miesiąca życia stosujemy tylko paracetamol. Od 4 miesiąca możemy zastosować zarówno paracetamol jak i ibuprofen. Paracetamol jest lekiem działającym przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, działanie ibuprofenu rozszerzone jest dodatkowo o działanie przeciwzapalne. Zarówno jeden i drugi lek ma swoje plusy jak i może powodować działania niepożądane. Z uwagi na swoje działanie przeciwzapalne i szybszy czas działania ibuprofen uważa się za lek pierwszego rzutu w przypadku chorób zakaźnych. Z uwagi na możliwe działania niepożądane nie należy go stosować dłużej niż 5 dni. Z kolei paracetamol wskazany jest jako lek pierwszej kolejności w przypadku ospy wietrznej i odwodnienia. Jest też bezpieczniejszy w stosowaniu i można go stosować dłużej niż ibuprofen.

Jak dobrać dawkę leku

Dawkowanie paracetamolu 10-15 mg/kg masy ciała na dawkę (przy podaniu doustnym), maksymalnie 4 dawki dziennie Dawkowanie ibuprofenu 20-30 mg/kg masy ciała na dawkę (przy podaniu doustnym), maksymalnie 3-4 dawki dziennie Pamiętajmy – dawkę leku dobieramy zawsze do masy ciała dziecka a nie do wieku (chociaż czasem na opakowaniach może być podane inaczej). Dlaczego trzeba na to zwracać uwagę podam na przykładzie. W zależności od masy urodzeniowej, sposobu karmienia i stanu zdrowia 2 miesięczne dziecko może ważyć tylko 3 kg albo aż 6 kg. Zakładając dawkę paracetamolu 15 mg/kg na dawkę pierwsze dziecko powinno otrzymać 45 mg leku, drugie 90 mg leku, to aż dwukrotna różnica! Dlatego tak ważne jest indywidualne wyliczenie dawki. Warto też zwrócić uwagę że różne preparaty mają różne stężenie leku. Na przykładzie ibuprofenu najczęściej spotykane jest 20mg/ml lub 40 mg/ml. Nigdy nie podawajmy dziecku leków na pamięć, zawsze należy sprawdzić stężenie leku w preparacie! Zanim podasz lek wylicz dawkę i sprawdź jego stężenie.

Czy można stosować oba leki jednocześnie?

Tak, możliwe jest stosowanie paracetamolu i ibuprofenu jednocześnie. Istnieją dwa schematy – można leki podawać jednoczasowo lub naprzemiennie. Jednak ze względu na bardziej skomplikowane dawkowanie i różny czas między dawkami łączenie leków zawsze warto skonsultować z lekarzem. Jeśli dziecko jest gorączkujące i chcemy uniknąć wizyty w poradni, można zadzwonić do Domowego Pediatry z prośbą o poradę. Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty. ZDJĘCIA https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zdrowie-lekarstwo-leczenie-goraczka-3873176/ https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/milosc-ludzie-kobieta-relaks-3985219/
Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.