Higiena jamy ustnej u dzieci

Codzienna higiena jamy ustnej u dzieci powinna być tak oczywista jak kąpiel na koniec dnia, czy regularna zmiana pieluszki. Powinna być, niestety często nie jest. Próchnica u dzieci wciąż stanowi bardzo duży problem. Higiena jamy ustnej u dzieci owiana jest licznymi mitami i nieprawdziwymi zaleceniami. W poniższym artykule przedstawię w jaki sposób właściwie dbać buzię naszego dziecka, by jak najdłużej cieszyć się zdrowymi zębami.

Zacznijmy od pierwszego dnia

Dbanie o higienę jamy ustnej powinno towarzyszyć już od pierwszego dnia życia dziecka. Do czasu aż niemowlę nie ma zębów, do przemywania jamy ustnej można stosować namoczony wodą jałowy gazik lub specjalne silikonowe szczoteczki – nakładki na palec.

Pierwszy ząb = pierwsza szczoteczka 

Pojawieniu się pierwszego zęba towarzyszy pytanie – i co teraz? Jest to najodpowiedniejszy moment żeby kupić dziecku pierwszą normalną szczoteczkę. Wybierzmy taką dostosowaną dla małych dzieci. Może być manualna, soniczna lub elektryczna – wybór należy do rodziców (pamiętajmy tylko, że szczoteczkę należy regularnie wymieniać!). Początkowo, jeśli dziecko ma tylko kilka zębów czas mycia nie ma większego znaczenia, ważne, żeby umyć zęby dokładnie, z każdej strony. Można umyć dokładnie zęby w niecałą minutę, jak i szorować bez efektu 5 minut. Myjemy zęby 2 razy dziennie – rano po wstaniu i wieczorem po ostatnim posiłku.

Bunt przy myciu zębów

Niestety nie każde dziecko polubi się od razu z myciem zębów. Rolą rodzica jest zachęcenie dziecka do czynnego udziału w tej czynności – np. najpierw myje dziecko potem rodzic. Niejednokrotnie maluch nam się zbuntuje podczas mycia zębów – zacznie uciekać, wypluwać szczoteczkę, wyrywać się. W takich momentach rolą rodzica jest uzbroić się w cierpliwość. Pamiętajmy że zdrowe zęby naszego dziecka to inwestycja w jego przyszłość, a złość na mamę “bo chce mi umyć zęby” będzie trwała 2 minuty 😉

Pasta z fluorem czy bez

Wybierając szczoteczkę rodzic staje jednocześnie przed wyborem jaką pastę do zębów wybrać. Wytyczne mówią jasno – żeby zapobiegać próchnicy myjemy dziecku zęby pastą z fluorem. Dla dzieci do 6 roku zalecaną pastą jest ta zawierająca 1000ppm fluoru. Kupując produkt czytajmy etykiety! Często pasty dla dzieci są bez fluoru, lub zawierają go o połowę mniej niż jest to zalecane.

Czy fluor jest toksyczny?

Jedną z obaw rodziców przed zastosowaniem pasty z fluorem jest jego toksyczność. Dlatego ważne jest, by dostosować ilość pasty do wieku dziecka. Jeśli dziecko jest malutkie i nie umie wypluć pasty po umyciu – na szczoteczkę nakładamy odrobinę produktu (wielkości ziarenka ryżu). Z biegiem czasu, gdy dziecko nauczy się wypluwać pastę po umyciu, zwiększamy ilość do wielkości ziarnka grochu. Należy pilnować, żeby dziecko nie miało swobodnego dostępu do pasty. Mają one często słodki smak, dzieci nie znając zagrożenia, mogą “zjeść” jej za dużo.

Kiedy do dentysty

Podobnie jak w przypadku szczoteczki. Pierwszy ząb = pierwsza wizyta u dentysty. Pierwsza wizyta ma charakter bardziej adaptacyjny niż leczniczy. Dziecko dostaje szansę, żeby się oswoić z gabinetem, ze stomatologiem. U dzieci przeglądy należy wykonywać co 3 miesiące, jeśli stomatolog da zielone światło – co 6 miesięcy.

Zdrowe zęby, piękny uśmiech

Dbając o zdrowie jamy ustnej naszych dzieci oszczędzamy im przykrych i bolesnych doświadczeń z fotela stomatologicznego. Nie zapominajmy, że próchnica nie jest czymś normalnym, jest to bakteryjna choroba zakaźna. Jeśli czujecie się zagubieni, nie wiecie czy dobrze dbać o zęby swojego dziecka nie bójcie się pytać, stomatolog, lekarz rodzinny jak i Domowy Pediatra chętnie rozwieją Wasze wątpliwości.

lek. Małgorzata Popiel

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600
Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.