Grypa to nie przeziębienie! Domowy pediatra wyjaśnia

Lekki kaszelek, podwyższona temperatura, katar i już wystarczy – jesteś chory. W polskich domach od dawien dawna grypa to “mocniejsze przeziębienie”. Niestety utożsamianie obu chorób (grypy i przeziębienia) jest błędem. Przeziębienie jest z reguły łagodne, natomiast grypa powoduje zdecydowanie poważniejsze objawy i powikłania. Dlatego ważne jest wiedzieć jak się może objawiać i kiedy zgłosić się do
lekarza.

Czym charakteryzuje się grypa

Grypa jest zakaźną chorobą wirusową. Sezon zachorowań na grypę rozpoczyna się jesienią. Natomiast szczyt zachorowań przypada na miesiące zimowe (styczeń- marzec). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i przez kontakt ze skażonymi przedmiotami, dlatego tak ważne jest, żeby izolować osoby chore od zdrowych.
Grypa rozwija się szybko, pierwsze objawy można zauważyć w ciągu 1 do 4 dni od kontaktu. Choroba trwa około tygodnia, jednak izolowane objawy, w postaci kaszlu mogą się utrzymywać nawet 2-3 tygodnie dłużej.

Objawy grypy


Objawy grypy najczęściej występują nagle. Niestety nie są to objawy
charakterystyczne
, dlatego tak ważna jest lekarska diagnostyka celem ustalenia właściwej diagnozy.

W przebiegu grypy obserwujemy:
● kaszel
● ból gardła
● katar
● objawy ogólnoustrojowe: gorączka, dreszcze, osłabienie, bóle mięśni, ból
głowy, ból klatki piersiowej, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.


U większości osób objawy ograniczają się do tych wyżej wymienionych. U części osób przebieg może być cięższy.

Do najpowszechniejszych powikłań grypy zalicza się:
● zapalenie płuc
● zapalenie oskrzeli
● zapalenie opon mózgowo rdzeniowych
● zapalenie ucha środkowego
● zapalenie mięśnia sercowego
● zaostrzenie chorób istniejących.


W/w stany mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia, obniżenia jakości życia, a w najgorszym wypadku – mogą prowadzić do śmierci. Powikłania mogą wystąpić u każdego niezależnie od wieku i chorób współistniejących. Jednak na powikłany przebieg grypy najbardziej narażone są osoby powyżej 65 roku życia, chorujące na astmę, z chorobami nerek lub serca w wywiadzie, z zaburzeniami odporności.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy mogące wskazywać na grypę nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. W sytuacji gdy objawy są na tyle nasilone, że wizyta w poradni jest niemożliwa poprośmy lekarza o wizytę domową, lub skorzystajmy z telekonsultacji z Domowym Pediatrą. Po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta lekarz może zalecić badanie labolatoryjne mające na celu wykrycie wirusa. Beztakiego badania nie można zdiagnozować grypy, a jedynie chorobę grypopodobną!

Leczenie grypy

Podstawą leczenia jest leczenie objawowe. Choremu zaleca się:
● Odpoczynek w łóżku
● Dbanie o odpowiednie nawodnienie
● Izolację
● Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – Zazwyczaj stosowany jest
paracetamol lub ibuprofen w dawce dobranej do wagi.


U większości pacjentów powyższe leczenie jest wystarczające. Jeśli choruje osoba z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu grypy lekarz może zalecić leczenie przyczynowe – leki przeciwko grypie (zanamivir lub oseltamivir)

Jak można zapobiegać grypie


Zapobiegać grypie można poprzez coroczne szczepienia na grypę. Są one
zalecane w każdej grupie wiekowej, w szczególności u dzieci (można szczepić od 6 miesiąca życia) i osób starszych. Szczepionka chroni przed ciężką postacią grypy i zmniejsza ryzyko zakażenia. Z uwagi na dużą zmienność genetyczną wirusów, co roku powstaje nowa szczepionka, chroniąca przed aktualnymi szczepami wirusa.
Pamiętajmy o tym! To że szczepiliśmy się rok-dwa-pięć temu, nie znaczy, że
ciągle jesteśmy chronieni!

O szczepieniach przecie grypie w 2020 możesz poczytać klikając tutaj.

Ważnym czynnikiem zapobiegania grypie jest także higiena (szczególnie higiena rąk), noszenie maseczki na twarzy, izolacja chorych, a w okresie szczytu zachorowań unikanie zatłoczonych miejsc (takich jak np. tramwaje czy siłownie w godzinach szczytu).

 

lek. Małgorzata Popiel

 

Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.

 

Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.