Drgawki gorączkowe – powód do obaw? Domowy Pediatra wyjaśnia
Drgawki gorączkowe są częstym zaburzeniem napadowym towarzyszącym gorączce u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 roku życia. Dane statystyczne mówią że, dotykają one nawet 5% dzieci! Czy drgawki gorączkowe powinny nas niepokoić?Jak rozpoznać drgawki gorączkowe i kiedy powinny nas zaniepokoić
Drgawki gorączkowe możemy podzielić na 2 rodzaje: Drgawki gorączkowe proste:- Są to drgawki uogólnione (obejmujące całe ciało)
- Trwają krócej niż 10 minut
- Podczas gorączki występuje pojedynczy napad drgawek
- Brak odchyleń w badaniu neurologicznym, w badaniu lekarskim brak wykładników neuroinfekcji (brak objawów oponowych), poziom cukru we krwi dziecka w normie
- Są to drgawki z objawami ogniskowymi
- Trwają >10 minut
- Podczas gorączki występuje więcej niż jeden napad drgawek
- W badaniu lekarskim zauważalne są nieprawidłowe objawy neurologiczne
Co robić gdy wystąpią drgawki gorączkowe? Domowy Pediatra radzi
Tak jak pisaliśmy wyżej, najczęściej występują drgawki gorączkowe proste. Trwają one kilka minut i same ustępują. Rolą rodzica jest kontrolowanie czy dziecko prawidłowo oddycha i czy obecne jest u niego krążenie. Należy zastosować leki przeciwgorączkowe. Warto też skontaktować się z Domowym Pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Po konsultacji mogą oni zalecić podanie dziecku diazepamu w formie czopków celem przerwania napadu drgawkowego. Jeśli drgawki gorączkowe przedłużają się, lub wystąpią jakiekolwiek dodatkowe objawy nas niepokojące warto zadzwonić do Domowego Pediatry, który może zalecić udanie się do szpitala lub ewentualne wezwanie karetki.Czy drgawkom gorączkowym można zapobiec?
U każdego dziecko u którego wystąpiły kiedyś drgawki gorączkowe możemy spodziewać się nawrotu przy okazji kolejnej gorączki. W takich przypadkach warto mieć zawsze pod ręką w domu lek przeciwgorączkowy. Jeśli dziecko u dziecka już wcześniej wystąpiły drgawki, lekarstwo możemy podać zaraz po stwierdzeniu podwyższonej temperatury. Działanie to nie ma jednak stuprocentowej skuteczności i drgawki gorączkowe i tak mogą wystąpić. Pamiętajmy że dawkę leku przeciwgorączkowego dobieramy do wagi dziecka, nie do wieku!Rodzicu, nie panikuj!
Zdaję sobie sprawę, że wystąpienie drgawek gorączkowych u dziecka jest sytuacją bardzo stresującą u rodzica. Ważne jest, aby mieć świadomość, że coś takiego może u wystąpić u każdego dziecka i wiedzieć jak postępować. Pamiętajmy, że w każdej chwili jeśli coś nas niepokoi możemy skonsultować stan zdrowia naszego dziecka z Domowym Pediatrą.Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.
ZDJĘCIA
https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/milosc-ludzie-kobieta-dom-3985214/
https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/lozko-dziecinstwo-zdrowie-lekarstwo-3873214/