Co zrobić gdy dziecko się zadławi? Domowy Pediatra radzi

Co zrobić gdy dziecko się zadławi? Domowy Pediatra radzi

Dzieci poznają świat wkładając wszystko (kto ma dzieci, ten wie, że dosłownie wszystko) do ust. Czasami są to drobne elementy, które przez przypadek mogą zostać przez dziecko połknięte, lub w gorszym wypadku – mogą dostać się do układu oddechowego blokując go.

Zadławienie – czym się charakteryzuje

Zadławienie to niedrożność dróg oddechowych spowodowana ciałem obcym.

Głównymi objawami są:

  • zaburzenia oddychania z kaszlem

  • świst podczas wdechu

Cechą charakterystyczną jest to, że objawy wystąpiły i narastają nagle. Pomaga to zróżnicować zadławienie z innymi stanami przebiegającymi z podobnymi objawami.

Co zrobić gdy dziecko się zadławiło? Niech kaszle!

Zachęcanie dziecka do kaszlu jest pierwszą i podstawową czynnością, którą powinno się wykonywać przy podejrzeniu zadławienia. Spontaniczny kaszel jest skuteczniejszy od jakichkolwiek rękoczynów i ma dużą skuteczność. Jeśli dziecko kaszle efektywnie, tj. kaszle głośno, reaguje na polecenia, płacze, nabiera powietrze, żadne inne działania nie są potrzebne.

Gdy kaszlenie nie działa…

Niestety może wystąpić sytuacja, w której ciało obce blokuje całe oskrzele, a kaszel staje się nieefektywny (kaszel cichnie, dziecko sinieje, nie może wydać dźwięku, pogarsza się jego stan świadomości). Należy wtedy wezwać pomoc (np. zawołać pozostałych domowników, sąsiadów) i podjąć czynności, mające na celu uchronienie dziecka przed uduszeniem.

Dziecko przytomne: należy wykonać 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową i 5 uciśnięć klatki piersiowej lub nadbrzusza. Sposób wykonania tych manewrów zależy od wieku dziecka:

  • niemowlę:

Uderzenia w okolicę międzyłopatkową wykonujemy kładąc niemowlę na brzuchu, ratownik siedząc podtrzymuje je na swoim kolanie, jedną dłonią asekuruje głowę, drugą wykonuje 5 uderzeń nadgarstkiem. Uciśnięcia wykonujemy obracając dziecko na plecy, podtrzymując je na przedramieniu opartym o udo, następnie wykonujemy 5 uciśnięć klatki piersiowej dwoma palcami.

  • dziecko >1 roku:

Dziecko powinno stać możliwie najbardziej pochylone do przodu podczas uderzeń międzyłopatkowych.

Uciskając nadbrzusze wykonuje się manewr Hemlicha stajemy (lub klękamy, w zależności od wzrostu dziecka) za dzieckiem i obejmujemy je. Przekładamy nasze ręce pod jego rękami. Następnie jedną dłoń składamy w pięść i umieszczamy pomiędzy pępkiem a końcówką mostka, drugą rękę kładziemy na pierwszą i mocno uciskamy (“pociągamy”)

Po wykonaniu tych czynności należy ocenić stan dziecka. Jeśli ciało obce nie zostało usunięte, a dziecko nadal jest przytomne, należy dalej wykonać w/w czynności.

Jeśli widzimy, że nasze działania nie przynoszą efektu należy bezzwłocznie wezwać pomoc. Czy to najprostsze zawołanie innych domowników, czy sąsiada, ale przede wszystkim wezwanie profesjonalnej pomocy – zespołu ratownictwa medycznego – numer 999, albo 112.

Jeśli ciało obce zostało ewakuowane należy ocenić stan dziecka i bacznie je obserwować. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Dziecko nieprzytomne: wzywamy specjalistyczną pomoc i rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową. Instrukcję jak ją przeprowadzić znajdziesz w tym artykule

Nie panikuj, działaj!

Przy zadławieniu, podobnie jak przy innych stanach nagłych, kluczową rolę odgrywa czas. Gdy tylko zauważymy, że dziecko się czymś zadławiło należy natychmiast podjąć właściwe kroki. Szybkie i właściwe działanie może ocalić dziecku życie.

źródło: Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u dzieci, Wytyczne resuscytacji 2015

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.