Choroby odkleszczowe – czy jest się czego bać? Domowy Pediatra tłumaczy

Choroby odkleszczowe – czy jest się czego bać? Domowy Pediatra tłumaczy

Co roku, gdy przychodzą ciepłe miesiące i zaczynają się różne leśne wycieczki, pikniki i inne wyprawy temat kleszczy i chorób przez nie przenoszonych wraca do nas jak bumerang. Do chorób odkleszczowych zaliczamy boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. W tym artykule przyjrzymy się czym się charakteryzują te choroby, czy są groźne, oraz jak je leczyć i czy można im zapobiegać.

Borelioza

Czym jest borelioza Borelioza, zwana też chorobą z Lyme, jest bakteryjną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Czynnikiem ryzyka zakażenia boreliozą jest długi okres przebywania kleszcza w ciele człowieka (>48h; dlatego tak ważne jest jak najszybsze usunięcie kleszcza), oraz wykonywanie niepożądanych manewrów takich jak np. smarowanie kleszcza olejem, wykręcanie go. Jak przebiega borelioza Pierwszymi objawami boreliozy są objawy grypopodobne (niespecyficzne objawy takie jak gorączka, osłabienie, kaszel) oraz rumień wędrujący. Rumień wędrujący jest zmianą bardzo charakterystyczną dla boreliozy, pojawia się w ciągu 7-30 dni od ugryzienia w okolicy miejsca zranienia. Jest to pierścieniowaty rumień o średnicy minimum 5 cm z przejaśnieniem w środku. Następnie borelioza może rozprzestrzeniać się na różne organy. We wczesnym stadium charakterystyczne jest: zapalenie stawów – najczęściej dotyka jednego stawu, głównie kolanowego zapalenie mięśnia sercowego – z towarzyszącymi zaburzeniami rytmu serca neuroborelioza – zapalenie układu nerwowego Jeśli nie zostanie wdrożona prawidłowa diagnostyka i leczenie borelioza może przejść w stadium późne charakteryzujące się: przewlekłym zanikowym zapaleniem kończyn przewlekłym zapaleniem stawów przewlekłą neuroboreliozą Diagnostyka boreliozy Należy się zgłosić do lekarza, jeśli zauważymy u siebie pojawienie się rumienia wędrującego lub kojarzymy czasowo osłabienie samopoczucia z ugryzieniem przez kleszcza. Jeśli u pacjenta występują objawy lub podejrzenie boreliozy, ale w wywiadzie nie ma informacji o ugryzieniu przez kleszcza, lekarz najprawdopodobniej zaleci badania z krwi w kierunku boreliozy. Leczenie Leczenie boreliozy polega na antybiotykoterapii. Wybór antybiotyku należy do lekarza – bierze on pod uwagę wiek, stan ogólny pacjenta i występujące objawy boreliozy

Odkleszczowe zapalenie mózgu

Czym jest odkleszczowe zapalenie mózgu Jest to choroba wirusowa. W Polsce występująca szczególnie w okolicy Warmii i Mazur oraz na Podlasiu. Do zakażenia dochodzi przez ugryzienie przez kleszcza ale też przez małe gryzonie i spożycie zakażonego mleka. Jak przebiega odkleszczowe zapalenie mózgu Choroba rozpoczyna się nagle. Jej przebieg możemy podzielić na 2 fazy: faza zwiastunowa – obejmująca objawy grypopodobne faza neuroinfekcji – najczęściej jest to zapalenie opon mózgowo rdzeniowych o łagodnym przebiegu Diagnostyka i leczenie W przypadku podejrzenia kleszczowego zapalenia mózgu, lekarz może zlecić badanie płynu mózgowo rdzeniowego oraz ocenę swoistych przeciwciał z krwi. Nie ma leczenia celowanego, kleszczowe zapalenie mózgu leczone jest objawowo. Nie martw się – zaszczep się! W przeciwieństwie do boreliozy na kleszczowe zapalenie mózgu możemy się zaszczepić. W polskim kalendarzu szczepień jest to szczepionka zalecana. Jeśli chcielibyśmy zaszczepić siebie lub dziecko na KZM, należy skonsultować się z lekarzem.

Ugryzienie przez kleszcza – powód do paniki?

Jeśli zauważymy u siebie kleszcza nie należy panikować, należy jednak zachować ostrożność. Przede wszystkim trzeba go jak najszybciej usunąć z ciała. Jak to zrobić znajdziecie w tym artykule . Następnie powinniśmy przez najbliższy miesiąc obserwować miejsce ugryzienia i kontrolować swoje samopoczucie. Jeśli pojawiłyby się jakiekolwiek niepokojące objawy należy skonsultować się ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym i powiedzieć mu o objawach koniecznie dodając, że w ostatnim czasie doszło do ugryzienia przez kleszcza. Podane wiadomości mają charakter informacyjny. Nie zastępują porady lekarskiej i nie powinny opóźniać wizyty u specjalisty.
Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy? Dzwoń lub pisz
Infolinia: Pon. - Pt. od 800 do 1600

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz DomowyPediatra

dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz

Specjalizacja: pediatra

Dodatkowe informacje:

5 letnie doświadczenie w zakresie pediatrii i medycyny sportowej. Diagnostyka i leczenie chorób wieku dziecięcego, profilaktyka i szczepienia. Uprawnienia do orzekania zdolności do uprawiania sportu dzieci i dorosłych.
Współudział w publikacjach naukowych i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii i nefrologii


Pracuję: Zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych.

Chętnie pomoże w przypadku:

i wielu innych problemach Twojego dziecka

Konsultacje zdalne z lekarzami domowypediatra.pl
Dziękujemy za wypełnienie formularza. Informacje i opis współpracy wysłaliśmy na wskazany adres e-mail. Nasz przedstawiciel wkrótce skontaktuje się z Tobą.